Nauka
Pracownicy i doktoranci Katedry Geotechniki prowadzą badania w Laboratorium Geotechnicznym im. prof. Władysława Kollisa oraz w pracowniach „Laboratorium Centrum Wodne SGGW”. Laboratoria wyposażone są w nowoczesną aparaturę do badań laboratoryjnych i terenowych, m.in. w aparaty trójosiowe do badań charakterystyk odkształceniowo–wytrzymałościowych w zakresie małych odkształceń z pomiarem prędkości fal akustycznych, automatyczny aparat trójosiowy z pomiarem mikroprzemieszczeń, cykliczny aparat trójosiowy, konsolidometr i aparat trójosiowy do badań gruntów nienasyconych, kolumnę rezonansową, cylindryczny aparat skrętny do obciążeń statycznych i cyklicznych oraz sondy statyczne CPTU, SCPT, RCPT, DMT i SDMT, system tomografii elektrooporowej, aparatura do badań przepuszczalności podłużnej i poprzecznej oraz wytrzymałości geosyntetyków w zakresie temperatur od -70 do +280 °C.
W ramach zagadnień związanych z doskonaleniem metod badań gruntów mineralnych i organicznych w złożonych warunkach obciążenia prowadzone są badania w cyklicznym aparacie trójosiowym, kolumnie rezonansowej, cylindrycznym aparacie skrętnym służące wyznaczeniu charakterystyk i parametrów do nieliniowych lepko-plastycznych modeli gruntu.
W ramach rozwoju i doskonalenia metod i interpretacji laboratoryjnych i terenowych badań gruntów technikami nieniszczącymi prowadzone są badania charakterystyk odkształceniowo–wytrzymałościowych w aparacie trójosiowym w zakresie małych odkształceń z pomiarem prędkości fal akustycznych. Doskonalenie metod interpretacji badań in situ dotyczy wykorzystania sejsmicznej sondy statycznej SCPT i sejsmicznego dylatometru SDMT oraz systemu tomografii elektrooporowej do wyznaczania parametrów geotechnicznych gruntów drobnoziarnistych i organicznych.
W ramach doskonalenia metod wzmacniania i projektowania konstrukcji inżynierskich prowadzone są badania i analizy dotyczące prognozowania odkształceń i stateczności budowli ziemnych na słabonośnym podłożu oraz metod wzmacniania słabonośnego podłoża z wykorzystaniem kolumn z warstwą transmisyjną zbrojoną geosyntetykami. Realizowane są również badania dotyczą wytrzymałości na rozciąganie i oceny procesów starzenia i degradacji geosyntetyków.
Kontakt
Katedra Geotechniki
Instytut Inżynierii Lądowej
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego
ul. Nowoursynowska 159
02-776 Warszawa
tel. +22 5935200
e-mail: kgeo@sggw.edu.pl